5.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay/Илустрација
МАКЕДОНИЈА

Петличковски: Почна вакцинацијата против сезонскиот грип, досега пријавени над 30 илјади граѓани

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Александар Петличковски, во изјава за медиумите информира дека денеска почна вакцинацијата против сезонскиот грип и се одвива во најдобар ред.

„Ги следиме препораките од Светската здравствена организација за почеток на вакцинацијата во октомври. Би било убаво годинава да забележиме пораст на опфатот, со што би се приближиле до препораката од СЗО за опфат од 75 проценти“, посочи Петличковски.

Обезбедени се 60 илјади дози од четиритипната вакцина.

„Во моментот на северната хемисфера доминира инфлуенца тип А. Очекуваме вакцината да ги покрие циркулирачките варијанти. Засега има добар одѕив, веќе над 30 илјади граѓани пројавиле интерес да се вакцинираат“, истакна Петличковски.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“