10.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Се бориме за членство во ЕУ, за европски плати поголеми од 70 до 100%

-СДСМ се бори за членството во ЕУ заради граѓаните, за подобар животен стандард, поголеми плати и пензии, соопшти СДСМ.

„За само неколку години СДСМ со интеграциските политики успеа значително да ја раздвижи економијата, да ги покачи платите и пензиите.

Минималната плата од 8.000 денари во време на ДПМНЕ, СДСМ ја покачи на 21.000 денари.

Просечната плата СДСМ ја зголеми драстично, од 22.000 денари во време на ДПМНЕ на 37.000 денари.

Со членство во ЕУ сите овие бројки драстично ќе бидат поголеми.

Платите во првите години на земјите членки во ЕУ растат 70-100 проценти.

Гласот за уставни измени е глас за економски раст и развој, за поголеми плати и пензии.

Нашите граѓаните заслужуваат европски животен стандард.“ – се вели во соопштението.