25.8 C
Скопје
21. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Бектеши се договори со маркетите: Од среда 50 прехранбени производи ќе бидат најмалку 10 отсто поевтини

Речиси 50 прехранбени производи од среда следната недела треба да поевтинат најмалку 10 %, најави министерот за економија, Крешник Бектеши, по денешната срдба со претставници на осум најголеми ланци супермаркети во земјата. Намалените цени ќе ги контролира Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) со зголемен капацитет.

„Владата ќе ја усвои одлуката на редовна седница, која ќе се одржи во вторник. Од среда ДПИ со зголемен капацитет ќе биде на терен и очекуваме намалување од минимум 10 % на одредени производи, кои ќе ги објавиме во текот на наредната недела. Се зборува за над 50 основни прехранбени производи. Референтна цена ќе биде една од цените од претходните месеци“, рече министерот Бектеши.

Претставниците на супермаркетите биле согласни за намалување на цените на основните прехранбени продукти, а министерот Бектеши очекува овој пример на соработка да го следат и другите сектори.

Министерството за економија подготвува и дополнителни мерки.

„Мерките ќе бидат и за дистрибутерите и за производителите, кои, најверојатно, утре ќе бидат викнати на состанок во Министерството за економија. Најважно од сè е дека потрошувачите во нашата држава нема да се чувствуваат измамени“, рече министерот Бектеши.

За дополнително намалување на цените, Бектеши вели дека до крајот на следната недела ќе биде изготвено и новото законско решение за нефер трговски практики, со кое ќе се укинат над 20 % од одредени давачки во синџирот на трговија, почнувајќи од производството, па сè до малопродажбата.

Следната недела Министерството за економија, освен одлуките за намалување на основните прехранбени производи, ќе направи измени и дополнувања на Законот за Државниот пазарен инспекторат и ќе ги зголеми ингеренциите на ДПИ за да може да постапат веднаш, без да мора да поминат одредени постапки имајќи предвид дека треба да бидат експедитивни.

Одлуката за намалување на цените на прехранбените производи доаѓа по неколкукратните изјави на владините претставници дека супермаркетите, однесувајќи се нефер и неетички, ги креваат цените на прехранбените производи.