10.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
drva
+МАКЕДОНИЈА

Приведени дрвокрадци од тетовско, следува кривична пријава

На 09.09.2023 во 16.00 часот на место викано „Сува Гора“, во атар на с.Ларце, тетовско, полициски службеници од СВР Тетово ги лишиле од слобода две лица, двајцата од истото село, поради постоење основано сомнение дека вршат превоз на бесправно исечени огревни дрва со две возила „лада нива“ и „џип тета самара“, двете без регистарски ознаки.

Кај двете лица биле пронајдени и одземени исечените огревни дрва и алатот со кој ја вршеле сечата, кои се предадени на Шумската полиција за понатамошна постапка. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.