23.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Кривична против 20-годишен тетовец, кај него пронајдено украдено оружје

СВР Тетово поднесе кривична пријава против 20-годишниот М.К. од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“ и „прикривање“, извести МВР.

– Во текот на август 2021 година, малолетничка извршила кражба во патничко возило и одзела пиштол „HS 2000“ калибар 9 мм, рамка со 15 куршуми, празна рамка, пари и лични документи, кои му ги дала на пријавениот за да ги продаде, соопшти МВР.

На 18.06.2023, полициски службеници извршиле претрес во домот на пријавениот, при што биле пронајдени одземените предмети.