17.8 C
Скопје
23. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+БИЗНИС

Австрија го ограничува растот на киријата

Австриската влада најави дека ќе го ограничи растот на киријата за три години, со цел да им помогне на граѓаните со високите трошоци за живот.

– Кириите ќе можат да се зголемат за најмногу пет проценти годишно – рече вице-канцеларот Вернер Когаглер, додавајќи дека мерката ќе опфати околу 75 проценти од договорите за изнајмување.

Канцеларот Карл Нехамер (Нехамер) изјави дека со интервенцијата на Владата е отстранета заканата од 15 отсто зголемување на кириите во одредени сегменти на пазарот во следната година, пренесува Блиц.

Мерката треба да ги поддржи напорите за ограничување на растот на потрошувачките цени, кои во јули беа за седум отсто повисоки од истиот месец лани.

Во јуни кириите се зголемени за осум отсто.

Покрај помошта за недвижен имот, австриската влада најавува и зголемен притисок врз енергетските компании, со цел да се префрлат пониските цени на гасот и нафтата на крајните потрошувачи.

Планираат да ги ограничат цените на вињетите за автопатиштата и „климатските билети“ за јавниот превоз.

– Ќе продолжиме да се трудиме да им помагаме на луѓето за да можат да ги подмират трошоците за живот – нагласи Нехамер.

Мерките за директна помош и даночните олеснувања за граѓаните во периодот од следната година до 2026 година ќе ја чинат државата и до 40 милијарди евра.