25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Казни за брзо возење, користење мобилен, неисправни возила…

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (01.09.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 177 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 37 санкции, 17 мерки за возење без возачка дозвола, четири санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.

Изречени се девет мерки за користење мобилен телефон при возење, пет санкции за некористење сигурносен појас, пет мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила…

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.