16.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Десетгодишно момче настрадало од струен удар во Крижевци, со стап за риболов ги допрел жиците на пругата

Десетгодишно момче е повредено во струен удар што се случил синоќа во Крижевци.

Според надлежните, настанот се случил синоќа околу 19 часот на железничкиот премин кога момчето со рибарски стап допрело електрични водови, а моментот на невнимание бил доволен да предизвика струен удар за што на детето му била укажана лекарска помош.

Полицијата настанот го карактеризира како несреќен случај, а според неофицијални информации, детето првин било префрлено во Копривница, а потоа во загрепската болница „Клаиќ“, каде што и сега се наоѓа.

Тежината на повредите не е позната.