22.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

Вечерва во Националниот музеј на Босна и Херцеговина Спасовски присуствуваше на прием по повод Национален ден на Шведска

Фејсбук статус на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски:

Вечерва во Националниот музеј на Босна и Херцеговина присуствував на прием по повод Национален ден на Шведска, а на покана на амбасадорката на Шведска во Сараево H.E. Johanna Strömquist.

Пријателите од Шведска одбележуваат значаен јубилеј од 500 години – крунисувањето на кралот Густав Васа во 1523 година и ослободувањето на Шведска од Калмарската унија, а се одбележува и потпишувањето на Уставот во 1809 година.
Благодарност за поддршката за време на шведското претседавање на Советот на ЕУ, делиме исти европски вредности и имаме заедничките приоритети како што се борбата против организираниот криминал, владеењето на правото и борбата против корупцијата.

Нека е за многу години пријатели!