16.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Дали знаете зошто луѓето ставаат црн пипер во машината за перење? Резултатот ќе ве изненади

Досега сме слушнале бројни совети кога станува збор за „додатоци“ за машината за перење, но сигурни сме дека овој особено ќе ве изненади.

Сода бикарбона која ја зачувува белината на вашата облека е стара „вест“. Знаеме и дека е добро да се прелива со малку јаболков оцет.

Но, она што многумина сигурно не го знаеја е дека е добро да се стави половина грст зрна црн пипер во барабанот со валкани, извалкани алишта.

Би било лесно и зошто некој би помислил да го направи тоа? Едноставно е. По неколку перења, вашата омилена облека веќе ја нема истата интензивна боја како кога сте ја купиле?

Една од најчестите причини за тоа е тоа што детергентот останува на облеката. Зрната бибер ќе го спречи тоа, велат експертите.

Затоа, следниот пат, со валкани обоени или темни алишта, ставете половина грст зрна црн пипер во барабанот на вашата машина за перење.