16.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Нов тренд го зафати светот: Луѓето почнаа да ставаат тоалетна хартија во фрижидер – еве зошто

Трикот моментално станува вирален на YouTube, TikTok и Instagram. Ролната тоалетна хартија се зема од новоотворената амбалажа и се става во преградата за јајца или на горната полица на фрижидерот.

Што е тоа? Тоалетната хартија е дизајнирана да ги апсорбира лошите мириси од фрижидерот, за да не мирисате на остатоци од храна, сирење или кромид веднаш штом ќе ја отворите вратата од фрижидерот. Барем така ветуваат интернет ’експертите’.

Се вели дека трикот функционира така што ја прави хартијата да ја апсорбира влагата од воздухот во фрижидерот. Ако содржината на влага во фрижидерот е превисока, тоа промовира формирање на мувла и гнили. Патем, ролната тоалетна хартија треба да се земе директно од пакувањето и да не се чува претходно во бањата од хигиенски причини.

По една до две недели се достигнува границата на ролната тоалетна хартија. Потоа треба да се замени и, од хигиенски причини, да се фрли во садот за отпадна хартија или во останатиот отпад.

Дали трикот навистина функционира?
Новинарите од t-online го испробаа советот за да проверат дали навистина функционира.

Вистина е дека по седум дена ролната тоалетна хартија го впила мирисот на внатрешноста на фрижидерот и била влажна. Но, додатоците за бања не можеа да ја неутрализираат смрдеата на сирење или остатоци, пишува т-онлајн.

Што навистина помага против непријатните мириси во фрижидерот?
Наместо тоалетна хартија, пробајте зрна кафе или талог или парчиња лимон, кои се поефикасни против непријатниот мирис од фрижидерот.

На чинија ставете кафе или парче лимон и ставете го во фрижидер. По една или две недели, треба да ги замените средствата.