Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Мицкоски против уставни измени за албанскиот јазик: Македонија не треба да биде бинационална држава

Јас сум против тоа Македонија да биде дефинирана како бинационална држава. Официјален јазик е македонскиот и има причина зошто за време на Рамковниот договор е дефиниран прагот 20 проценти, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Прашан за коментар за тврдењето на лидерот на Алијансата, Арбен Таравари дека додека разговарале, Мицкоски се согласил за замена на дефиницијата 20 проценти, со албанскиот јазик во Уставот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека ги демантира таквите тврдења.

„Го демантирам Таравари. Не сме разговарале на оваа тема, односно сме разговарале како дел од повеќе теми. Сме разговарале за бадентер. До кога ќе живееме во општетство каде што малцинството ќе го владее мнозинството? Понатаму сме разговарале за правилото балансер. Тоа било поширок разговор за многу теми. До кога етничката припадност ќе е професија. Дали сакаме општетство каде што ќе се цени квалитетот. Да разговараме за општество каде работа ќе добиваат луѓето затоа што се квалитетни, а не оти се дел од некаков балансер. Ако сака некој да продолжиме да живееме во апархејд каде фрустрацијата на мнозинската заедница ќе биде се’ поголема и поголема, за тоа не можам да разговарам“, рече Мицкоски.

Како што додаде терминот „20 проценти“ во Уставот им овозможува и на другите заедници во Македонија да го користат својот јазик во општините во кои надминуваат 20 проценти, како што е бошњачката, српската, турската и ромската заедница.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе