Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

„Рамо до рамо до победа“ во Валандово и Гевгелија: Младите земјоделци ги поддржуваме со грантови од 10.000 и 20.000 евра

Теренските активности на СДСМ, „Рамо до рамо до победа“ продолжија и денеска со средби на тимовите на СДСМ со граѓаните во општините Валандово и Гевгелија.

Со граѓаните на Валандово денеска беше Гоце Георгиевски, кој се осврна на успешните политики на СДСМ во земјоделскиот сектор, особено на мерките креирани за младите земјоделци.

Младите земјоделци ги поддржуваме со два гранта од 10.000 и 20.000 евра за активно да се вклучат во земјоделството со сопствено земјоделско стопанство, а при тоа се ослободени од надоместокот за закуп на државно земјоделско земјиште, истакна Георгиевски.

Тој нагласи дека за прв пат оваа година се обезбедени и стипендии за студентите на земјоделскиот, шумарскиот и ветеринарниот факултет во висина од 18.000 денари за девет месеци, а најдобрите студенти од овие факултети имаат можност за платена пракса во институциите и можност за стекнување нови вештини.

За само две години, Владата предводена од СДСМ поддржа 531 млади земјоделци со над 6 милиони евра евра, рече Георгиевски, нагласувајќи дека разликата е јасна и очигледна.

Во Гевгелија рамо до рамо со граѓаните беше Никола Рилак, заедно со Виктор Велевски, кој истакна дека изминатата година на светска криза покажа колку е важно знаење и посветеност при менаџирањето на енергетскиот сектор.

Пред една година недостигот на енергија и растот на цените на енергенсите и струјата, како и лажните црни сценарија што ги ширеше опозицијата, за рестрикции и енормно покачување на цената на струјата предизвикаа загриженост кај граѓаните, но ние успеавме, струја имаше доволно благодарение на зголемување на домашното производство, а Владата предводена од СДСМ ги заштити граѓаните од ценовни шокови и обезбеди евтина струја за над 72.000 компании, рече Рилак.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе