Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Бочварски: Наместо да работиме со 15 години стари проекти, автопатите ќе се градат веднаш по проектирањето

„Целото искуство што сме го собрале како држава го искористивме за да креираме подобар модел за побрза реализација на проектите. Целта е да работиме со основни проекти, кои практично ќе се проектираат и работат во реално време. Да може проектнатот да испроектира и од наредниот ден изведувачот да излезе на терен, за да имаме ефикасност“ рече министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски во „Топ тема“ на Телма.

Тој додаде дека проектите кои се стари по 10-15 години на терен покажуваат слабости бидејќи не секогаш и секаде ја отсликуваат реалната состојба.

„Тој модел се покажа дека не е добар. Таков е примерот со експресниот пат кон Прилеп, таков е примерот со Кичево-Охрид. Старите проекти се проблеми бидејќи изведувачите наоѓаат стотици грешки и се појавуваат непредвидени работи, нови состојби“ рече Бочварски.

Министерот додаде дека поради тоа се избира овој модел со кој извдувачот во исто време и ќе проектира и ќе гради.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе