Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Наука

Интензивен викенд во вселената: Утре покрај Земјата ќе помине голем астероид

Астероидот наречен 2023 JK се очекува утре да прелета покрај Земјата, пропуштајќи ја нашата планета за нешто повеќе од 1,6 милиони километри.

Според американската вселенска агенција НАСА, 2023 JK е со големина колку комерцијален патнички авион. Астероидот JD4 – кој е приближно со иста големина како 2023 JK – исто така ќе помине утре и ќе ја пропушти Земјата за речиси двојно поголема оддалеченост.

НАСА предвидува интензивен викенд во вселената – уште три астероиди ќе поминат недалеку од Земјата: Син мермер со големина на автобус, 2023 JL2 со големина на авион и HG11 – со дијаметар од само седум метри – кој ќе се приближи на 4,5 милиони километри.

Преминот на JK 2023 можеби е многу опасен во споредба со другите пловечки карпи, но човештвото сепак не треба да ги менува своите планови за викендот. За споредба, Месечината е оддалечена 380.000 километри од Земјата, а во ретка прилика кога астероиди удриле во нашата планета, обично не се случува многу често и многу интензивно.

„Околу еднаш годишно, астероид со големина на автомобил удира во атмосферата на Земјата, создава импресивна огнена топка и гори пред да стигне до површината“, објави НАСА.

Пред околу 65 милиони години, астероид со големина на планина ги збриша диносаурусите и поголемиот дел од остатокот од животот на Земјата.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе