Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Ескобар и Шоле: Северна Македонија е подготвена да продолжи кон ЕУ, направи сè што е потребно

На сослушувањето на Комитетот за надворешни работи на САД за Западен Балкан вчера се кажаа многу позитивни зборови за Северна Македонија, особено од заменик-помошникот државен секретар на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар и Дерек Шоле, советникот на Стејт департментот.

-За да ги продолжи своите аспирации кон ЕУ, С. Македонија е посветена да донесе уставни промени за признавање на бугарското малцинство. Силно го поддржуваме овој тежок, но неопходен чекор, изјави заменик-помошникот државен секретар на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар.

Тој рече дека Македонија е земја која направила сè што е потребно за да премине на следниот чекор и додаде дека според него го заслужува следниот чекор.

Со истиот став е и Дерек Шоле, советникот на Стејт департментот, кој беше поосар во реториката и запраша што всушност досега Македонија доби за сето тоа што го покажа и го направи:

-Кажете ми малку за тоа кои се опипливите придобивки што би ги добила Македонија со влезот во ЕУ? Зошто е навистина важно за нив некако да ги решат нивните разлики со Бугарија за да можат да влезат во Европската унија, праша Шоле.

-Тие треба да донесат некои тешки одлуки во однос на уставните промени кои од нив се бара да ги направат. Тие се подготвени да ги направат тие промени, но политиката е тешка. И тоа што треба да слушнат од сите нас е нашата поддршка да ги направат овие промени кои би изгледале минорни, но се политички доста тешки, а тоа ќе помогне да се отклучи следната фаза од нивниот процес за пристапување во ЕУ, рече Шоле.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе