Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Сојузот на средношколците: Европа очекува средношколската демократија и организирањето да ги внесеме во законската рамка

Бидејќи сè уште Собранието ги нема донесено нашите предложени измени на Законот за средното образование за воведување средношколска демократија, Сојузот на средношколците како членка кандидат се обрати до организирачкото биро на европските средношколски сојузи, т.е. до Европската организација на средношколците, стои во информацијата од таму.

Појаснуваат дека нивните европски партнери и соработници упатиле писмо за поддршка, кое тие го споделиле со претседателот на Републиката, претседателот на Собранието, претседателот на Владата и со шефот на Делегацијата на ЕУ во земјата.

„Во писмото тие упатуваат порака кон целата држава: ‘Очите на сите ученици во Европа се вртат да видат како вашиот предлог ќе биде прифатен од вашите законодавци. За да ја постигнеме функционалната, демократска Европа кон која се стремиме, мораме да го дадеме нашиот дел за да донесеме позитивни промени. Тоа може да го донесе само силното граѓанско општество, кое не може да постои без средношколското и студентското самоуправување“, се истакнува од страна на Сојузот на средношколците.

„Не можеме да нагласиме колку е важна целосната интеграција на средношколскиот глас во образовните процеси за добро функционирање на граѓанското општество во целина. Во текот на историјата националните средношколските иницијативи во Европа ја поминаа истата борба за правно признавање на ученичкото организирање, како и вашата што ја водите сега“, се вели во писмото од одборот на OBESSU.

Ученичкото учество и средношколската демократија се важни за да произведеме една свесна информирана индивидуа, која би се вклучила во демократскиот живот водејќи се од чувството на должност и општествена одговорност. Можностите за средношколецот да избере кој ќе го претставува на сите нивоа се подобри од кога било. Гласот на поединецот вреди сè повеќе.

Сојузот на средношколците ги повикува македонските институции потребата од средношколска демократија да ја сметаат за мошне сериозна и важна за нашата држава штом европското граѓанско општество јасно ни посочи дека дека тоа е нужно за целосна демократизација и функционализација на Македонија.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе