Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

СДСМ: Скопје е во хаос и пред банкрот, ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска не знаат што да прават со мостот „Беласица“

Соопштение на СДСМ:

Неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ и нивната градоначалничка Данела Арсовска го доведе Град Скопје пред банкрот, со блокирана сметка, со нефункционални јавни претпријатија, а граѓаните се соочуваат со досега невиден сообраќаен хаос.

По пожарот на мостот „Беласица“, сообраќајот во половина од градот, се одвива отежнато само преку еден мост, а граѓаните од Аеродром, Бутел, Гази Баба и Чаир патуваат со часови од и до своите работни места.

Градската власт на ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска не знаат што да прават со мостот, молчат и не кажуваат дали и што ќе преземат за санација на еден од клучните мостови во градот, по кој минува една од главните сообраќајни артерии на градот.

Ако не беше инаетот на Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ, ако го довршеа мостот на булевар АСНОМ, сега граѓаните од тој дел од градот ќе имаа соодветна алтернатива, сообраќајот немаше да биде парализиран.

Поради нивната неспособност и јавниот превоз во градот е во колапс, што дополнително го зголемува сообраќајниот метеж.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе