Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаВо тренд...

Спасовски потсети на големиот граѓански протест против владеењето на Груевски и порача: Успеавме да ја вратиме државата на граѓаните (ВИДЕО)

Фејсбук статус на Оливер Спасовски:

На 17-ти мај, недела, во 14:00 часот, во главниот град на Македонија, започнува голем натпартиски граѓански протест против насилното, сурово, криминално владеење на Никола Груевски.
Ги повикуваме граѓаните, Македонци, Албанци, Срби, Роми, Турци, Бошњаци, Власи, ги повикуваме сите кои и мислат добро на Македонија да се приклучат на големиот протест.
Заедно, обединети, здружени, да испратиме порака до Никола Груевски, човекот кој ја уништи сегашноста и ја загрозува иднината на нашата татковина, дека мора да си замине.
Заедно да излеземе на голем мирен протест против мрачните сценарија и обиди за дестабилизација на Македонија.
Обединети против насилството и криминалот на нелегитимната власт на Никола Груевски и неговите соработници.
Здружени за враќање на европските вредности и мирот во Македонија.
Готово е Груевски.
Македонија крена глава.
Во недела, во Скопје, почнува враќањето на слободата и демократијата.
12.05.2015
– – –
Како тогашен Генерален Секретар на СДСМ ги повикав сите слободумни граѓани на сенароден граѓански протест за да ја вратиме државата назад на граѓаните и можам слободно да кажам дека во тоа сите заедно успеавме.
Веќе 8 години сите заедно ја водиме државата напред – од заробена и небезбедна држава, без слобода на говор, без почит на човекови права – до најбезбедна држава на Западен Балкан, во друштво на 36-те најбезбедни во светот. Заедно создадовме Едно општество за сите граѓани.
Ценети и рамноправни со најмоќните во НАТО, создадовме пријатели и партнери од Европа и светот. Поддршката која доаѓа од САД и европските партнери е исклучително значајна поддршка за иднината на земјата.
Заедно обединети сме и на патот кон ЕУ, продолжувајќи ги реформските процеси и внесувајќи ги највисоките европски вредности во секоја пора од општеството – затоа што и ова е заедничка одговорност, заради доброто на идните генерации.🇲🇰

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе