Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Каевски: Законските измени се за проектот за коридорите 8 и 10д да се завршат во рокот и да чинат 150 милиони евра помалку

„Сите законски измени се во насока за да се подобри и да биде проектот поевтин, да се заштедат средства и време. Околу 150 милиони евра ќе чини проектот повеќе ако не се донесат овие пет закони“ изјави пратеникот од СДСМ, Дарко Каевски во „24 анализа“ на ТВ24.

Тој додаде дека тоа се 150 милиони причини плус да се донесат измените за проектот да се заврши за четири години и седум месеци.

„Ова што го гледаме е матирцата на ВМРО-ДПМНЕ. Кога случуваа договор со Кинезите, слушнавеме и во бомбите, а има и постапка за тоа, дека функционери на ВМРО-ДПМНЕ бараа провизии. Од таква матрица тие гледаат и сега и мислат дека само така се функционира“ рече Каевски.

Пратеникот додаде дека добро е да се отворат прашања и да се разговара за сите проблеми, но не е добро да се саваат дамки и опструираат проекти и компании, само поради нивната неодговорност.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе