Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Еве зошто треба да ја затворате вратата од спалната соба навечер

Повеќето луѓе ги отвораат вратите од спалната соба навечер. Така воздухот подобро тече, попријатно им е да спијат, а оние кои имаат деца можат подобро да ги слушнат.

Речиси 60 проценти од луѓето го гледаат тоа така и едноставно не размислуваат премногу за тоа.

Сепак, дали вратата од спалната соба е отворена или не, може да одлучи за животот и смртта.

FSRI, Институтот за безбедносни истражувања, спроведе големо истражување во Америка. Резултатот го покажа следново: повеќето луѓе веруваат дека е побезбедно да се спие со отворена врата. Меѓутоа, точно е спротивното. Имено, кога вратата е затворена, се забавува ширењето на пламенот во случај на пожар, се намалува токсичниот чад, се подобрува нивото на кислород во просторијата и се намалува температурата.

Во текот на изминатите неколку децении, просечното време за бегство од пожар падна од 17 на три минути, или помалку. Причината за тоа е зголеменото количество на вештачки материјали во градежништвото или во мебелот и украсните предмети. Покрај запаливите материјали, изградбата на отворен план сега е поопасна за ширење на пожарот отколку порано.

Во голема кампања во САД, безбедносните организации во соработка со пожарникарите спроведоа голема кампања и предупредија дека затворените врати можат да играат одлучувачка улога во спасувањето човечки животи. Тие советуваат и дека вратата од детската соба треба да се затвори.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе