Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БизнисТОП ВЕСТИ

Бехтел и Енка на почетокот на летово тргнуваат во офанзива за изградба на коридорите 8 и 10д

На почетокот од летово Бехтел тргнува во офанзива во реализација на проектот за Коридорите8 и 10, каде што изведувачот Бехтел и Енка започнува со изработка на проекти, на урбанистички на основни проекти, со цел да започне и постапка на експропријација на земјиштито кое што е приватно.

Директорот на ЈПДП, Ејуп Рустеми неодамна соопшти дека изградбата на автопатите од коридорите 8 и 10д почнува во јули.

„Истовремено ќе почнеме од Гостивар кон Бојкочане и од Гостивар кон Тетово, но и Прилеп – Битола. Потоа ќе почнеме со Требеништа – Струга – Ќафасан. Тоа ќе биде во декември оваа година“ – соопшти Рустеми.

Тој додаде дека првите проекти се очекува на маса да бидат во јуни, по што би биле разгледани и одобрени а изградбата на автопатите да почне кон крајот на јули.

Проектот за коридорите е од исклучително значење за подигнување на нивото на квалитетот на патната инфраструктура.

Преку делниците од коридорите 8 и 10д, Северна Македонија станува уште позначајна регионална и транспортна рута.

Од Битола до Прилеп ќе се патува за дваесетина минути на ултра модерен автопат

Конзорциумот „Бехтел и Енка“ која потпиша договор со Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) за изградба на четири автопатски делници во должина од 110 километри на коридорите 8 и 10 д во наредните пет години. Изградбата ќе чини 1,3 милијарди евра.

Со договорот се опфатени автопатските делници на Коридорот 8: Требеништа – Струга – Ќафасан (22,5 километри) Гостивар – Букојчани (30,1 километар), Тетово – Гостивар ( над 17 километри) и на делницата Прилеп – Битола (40 километри) од Коридорот 10- д.

Пресметките се дека за 20тина минути ќе се стигнува од Битола до Прилеп, доколку се почитуваат сите сообраќајни знаци по ултра модерен автопат.

Проектот е од исклучително значење за подигнување на нивото на квалитетот на патната инфраструктура.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе