Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Локално

СДСМ: Неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска донесоа и сообраќаен колапс во Скопје

Соопштение на СДСМ:

Освен тоа што е пред банкрот, што не функционира градскиот превоз, ВМРО-ДПМНЕ го доведе Скопје и во сообраќаен колапс.

Три дена половина Скопје функционира само со еден мост, откако се запали мостот „Беласица“.

Локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ молчи и не кажува дали ќе преземат нешто и до кога ќе трае санацијата на мостот што ги поврзува Нова Железничка и поранешен Саем, еден од најважните мостови во Градот.

И додека мостот „Беласица“ е затворен, алтернативната рута преку мостот кај МАНУ е со постојан метеж, а граѓаните кои живеат во општините Аеродром, Бутел, Гази Баба и Чаир патуваат со часови од и до своите работни места.

Ако не беа каприците на Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ, ако го довршеа мостот на булевар АСНОМ, сега граѓаните од тој дел од градот ќе имаа соодветна алтернатива, а метежот кај МАНУ немаше да постои.

Но ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска решија да не го продолжуваат овој капитален проект и со својот инает и со својата неспособност освен финансиска, предизвикаа и сообраќајна катастрофа во градот.

Ова е уште една потврда, што значи кога ВМРО-ДПМНЕ ќе добие власт, нефункционалност, колапс и хаос.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе