Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаВо тренд...

Казни за 173 возачи во Скопје, 42 возеле над дозволеното

На територија на град Скопје вчера биле изречени вкупно 173 казни, меѓу кои за возење над дозволената брзина 42 санкција, седум мерки за возење без возачка дозвола, седум санкции за недавање првенство на минување на пешаци.

Изречени биле и осум мерки за користење мобилен телефон при возење, четири санкции за некористење сигурносен појас, девет мерки за непрописно престројување на возила…

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови, најави МВР и апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за посигурни патишта.