Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Centar.mk
Македонија

МВР заплени марихуана во неколку одвоени акции, повеќе лица уапсени

Неколку посебни акции вчера на МВР резултирале со пронаоѓање дрога во повеќе градови.

Во Тетово полициски службеници ги лишиле од слобода Б.Ф.(18) и Б.Х.(23), двајцата од Тетово. При преглед кај Б.Х. била пронајдена марихуана, а при претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, исто така, била пронајдена и одземена марихуана. Двајцата се приведени во полициска станица и по комплетно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Во Центар од полициски службеници е лишен од слобода В.П.(39) од Скопје, затоа што кај него била пронајдена и одземена прашкаста материја. На истото подрачје, од истите причини е уапсен и Т.Т.(28) од Скопје.

На Бит Пазар полициски службеници го лишија од слобода Е.А.(31) од Скопје, затоа што кај него била пронајдена и одземена марихуана.

Во Аеродром од полициски службеници е лишен од слобода О.В.(45) од Скопје, затоа што кај него била пронајдена и одземена марихуана.

Во угостителски објект на подрачјето на Центар полициски службеници ја лишиле од слобода Е.Е.(33) од Скопје, затоа што кај неа била пронајдена и одземена прашкаста материја.

На подрачјето на Центар од полициски службеници е лишен од слобода Б.П.(22) од Охрид, затоа што кај него била пронајдена и одземена марихуана.

По целосно документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци за сите сторители.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе