Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Ковачевски: Пораките од САД се јасни, ВМРО-ДПМНЕ мора да одлучи дали ќе се приклучи на европскиот блок

Пораките од САД се јасни, силна е поддршка за европскиот пат на земјата и ВМРО-ДПМНЕ ќе мора да одлучи дали ќе се приклучи на европскиот блок или ќе остане во заложништво на Левица, порача денеска претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на првата тематска трибина „Решенија што прават разлика“.

-ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски немаат став, немаат визија. Во заложништво на проруската Левица се посветија само на блокади, хистерија од лажни вести и кочење на државата. Ништо друго. Затоа високиот претставник на САД, Габриел Ескобар упати вчера јасна порака, дека не бараат за нашата Влада, за Ковачевски, туку бараат да го поддржат европскиот пат на државата. Убеден сум дека ВМРО-ДПМНЕ многу бргу ќе мора да одлучат дали ќе го фатат последниот воз и ќе се приклучат на проевропскиот блок, за Европска Македонија кој е победнички блок. Или ќе остане во заложништво и прегратките на проруската Левица во анти Европскиот блок, кој е губитнички блок, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на трибината „Решенија што прават разлика“.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе