Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото илустрација
БизнисВо тренд...

Дали скапите цени во маркети во Македонија ги натераа граѓаните да пазарат во српски Лидл или тоа е туристичка атракција?

Дури и оние кои важеа за евтини маркети во Македонија, веќе не се тоа, велат граѓаните.

Особено популарно периодов е пазарувањето во српските продавници на Лидл кои нудат подобри цени од македонските маркети, но и подобар избор на производи.

Скопјани најчесто ги посетуваат Врање и Ниш каде има маркети на Лидл, но и продавници на познатиот бренд ИКЕА кој каде каде е поевтин од многу македонски шопинг центри за мебел и уредување на дом.

Посетите на „Лидл“, „Икеа“, но и кафеаните и рестораните во Врање ги рангираше Македонците на првите пет места на туристи кои минатата година ја посетиле Србија.

Слична ситуација се случува и во југозападниот дел од Македонија, каде многу граѓани пазарат во соседна Албанија.

Спротивно на тоа пак нашите соседи доаѓаат тука кога се работи за нафтените деривати, кои се најевтини во нашиот регион и точат за десетина денари поевтин бензин или нафта.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе