11.8 C
Скопје
18. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Синоптичарите најавуваат голема промена на времето – Метео центар ја објави деталната временска прогноза

Претежно облачно и посвежо со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни (над 25 л/м2 за 24часа). Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец.

Во Скопје претежно облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Под влијание на влажен и студен бран следува период на променливо облачно и значително посвежо време со повремени врнежи од дожд. На места врнежите ќе бидат пообилни (над 25 л/м2 за 24 часа). Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец, особено утре и во четврток.

Прогноза за 11.05.2023
Минимална температура: 5°C до 10°C
Максимална температура: 11°C до 18°C

Претежно облачно со повремени врнежи од дожд, на места пообилни. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец кој долж Повардарието повремено ќе засилува.

Прогноза за 12.05.2023
Минимална температура: 5°C до 10°C
Максимална температура: 14°C до 20°C
Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, на места поројни, проследени со грмежи и засилен ветер.

Прогноза за 13.05.2023
Минимална температура: 6°C до 11°C
Максимална температура: 15°C до 21°C

Променливо облачно со слаб до умерен ветер од југоисточен правец.