Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МозаикВо тренд...

Воспаление на слепото црево: Ако ги имате овие симптоми, итно побарајте помош од лекар

Слепото црево е дел од дебелото црево сместено во долниот десен дел на желудникот (абдоменот). Кога сме уште деца, слепото црево е активен дел од имунолошкиот систем кој му помага на телото да се бори против разни болести. Како што старееме, слепото црево престанува да го прави тоа, а другите делови од телото продолжуваат да помагаат во борбата против инфекцијата, известува Џон Хопкинс медисин.

Сепак, слепото црево може да се зарази и да се воспали, а доколку не се лекува навреме, може да пукне и да предизвика сериозни компликации, понекогаш дури и опасни по живот. Руптурата во повеќето случаи се јавува до 72 часа откако ќе ги забележиме првите симптоми. Ова е причината зошто апендицитисот бара итна медицинска интервенција за да се спречат фатални последици.

Што предизвикува апендицитис
Апендицитисот се јавува кога внатрешноста на слепото црево е блокирана. Воспалението може да биде предизвикано од разни инфекции како вируси, бактерии или паразити во дигестивниот тракт. Исто така, понекогаш може да се појави воспаление кога слепото црево е блокирано од столицата. Туморите можат да предизвикаат и апендицитис, но тоа се случува многу ретко.

Како да препознаете апендицитис
Симптомите на апендицитис може да варираат од личност до личност, а абдоминалната болка е најчеста. Како што објаснуваат лекарите, тие генерално започнуваат во пределот околу папокот и се движат кон долниот десен дел од стомакот.

Како што минува времето, болката во повеќето случаи се влошува, а особено е силна кога лицето се движи, длабоко дише, го допира пределот на слепото црево и кашла. Други вообичаени симптоми вклучуваат:

  • гадење и повраќање
  • губење на апетит
  • покачена температура
  • тешкотии со движења на дебелото црево (запек)
  • дијареа
  • надуеност.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе