Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Николова: СДСМ нема да дозволи хаос со коридорите, блокадите на ВМРО-ДПМНЕ и Левица ќе ги поразиме

Прес-конференција, Даниела Николова, пратеничка на СДСМ:

ВМРО-ДПМНЕ и проруската Левица повеќе од две недели водат хајка во однос на делниците од коридорите и против реномираната американска компанија Бехтел.

Со денови ВМРО-ДПМНЕ бараше Договорот за коридорите да се достави во Собранието, а сега од партијата на Христијан Мицкоски со денови молчат и не кажуваат кога и на која собраниска комисија тој Договор да се разгледува.

Левица и ВМРО-ДПМНЕ постојано пласираат лажни вести за цената на проектот, како и за законските измени кои се предвидени за негова реализација.

Тоа покажува едно, дека ВМРО-ДПМНЕ сака по секоја цена да го блокира стратешкиот и воедно најголем проект во инфраструктурата.

Ние како пратеничка група тоа нема да го дозволиме.

Ќе ги искористиме сите механизми што се на располагање и преку соодветна законска постапка ќе ги донесеме измените на петте закони кои гарантираат поевтина и побрза изградба на делниците од коридорите.

ВМРО-ДПМНЕ и Левица сакаат да создадат нов хаос, како хаосот со автопатот Кичево-Охрид, кој е симбол на криминал и корупција, но ние тоа нема да го дозволиме.

Делниците од коридорите 8 и 10Д ќе се реализираат.

Тоа ќе донесе подобро поврзување во државата, но и бројни придобивки за економијата, односно отворање на 8.000 нови работни места и номинален раст од два отсто годишно на Бруто домашниот производ.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги и производи. Токму тоа е премисата на претстојниот Саем за транспорт 2023, на којшто ќе се претстават повеќе… Повеќе