Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

(Видео) Стоилковски: Ковачевски да прифати ТВ-дебата за да го објасни штетниот договор за коридорите

Димитар Ковачевски мора да ја прифати понудата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за ТВ-дуел посветен на договорот за коридорите, истакна на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

„Народот се ужасува од фактот дека се крие договор, кој само за два месеца ги чини 300 милиони евра, а лопата не е фрлена! Народот, чии пари се фрлаат, мора да ги знае фактите, толкав договор не смее да се скрие! Договорот со толку штетни клаузули не може да остане скриен од народот! Димитар Ковачевски мора да престане да бега и мора да се соочи со фактите, јавно на ТВ-дуел, вели тој.

Ковачевски, како што додава, мора да го прифати повикот за јавен ТВ-дуел од Христијан Мицкоски на која било телевизија што тој ќе ја избере!

„Јавна покана за ТВ-соочување за македонските граѓани да ги видат фактите за договорот за дел од коридорите 8 и 10 д, да видат граѓаните како се трошат народните пари, а штом од Ковачевски доаѓаат фалби за него дека тој договор е добар, нема потреба Ковачевски да бега. Нека излезе Ковачевски пред јавноста да дебатира и да образложи како и зошто е постигнат таков штетен договор за изградба на коридорите? Зошто Македонија е ставена во подредена позиција да плаќа пенали и стотици милиони евра за непочнати автопати? Да каже зошто бил склучен штетен договор на непостојни закони, кои предизвикуваат штета на државата и на буџетот, кој се полни од македонските даночни обврзници?“, прашува Стоилковски.

Според него, Ковачевски треба да излезе на дуел и да каже, па народот сам нека процени кој е крадецот, а кој е кочничарот, односно дали се работи за историски проект или историска пљачка. Ако сè е чесно, нека не се крие.

„Ако има трошка доблест, не смее да го одбие повикот за дебата посветена само на договорот. Не за дебаклите во другите области, ако Ковачевски сака да бега од нив. Ако Ковачевски одбие, тоа ќе биде уште еден кукавички чин на човек фатен во злодело! Одбивањето дуел ќе значи и признание дека договорот е дотолку лош што Ковачевски не може да го одбрани. Одбивањето дуел ќе значи и признание дека е направена огромна, огромна пљачка на народот“, истакнува портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе