Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Четворица уапсени – поради хероин и марихуана, полицијата претресуваше во Тетово и Скопје

Вчера околу 17.50 часот на улица „112“ во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 42-годишниот тетовец Х.Љ.. При преглед кај него бил пронајден и одземен хероин, а од него, исто така, бил одземен и скутер за кој постои сомнение дека потекнува од извршена кражба. Тој бил задржан во Полициската станица Тетово и по целосно документирање на случајот ќе му бидат изготвени соодветни поднесоци.

Истиот ден во 14.45 часот на подрачјето на Центар, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода Г.А.(49) од Скопје, затоа што кај него била пронајдена и одземена марихуана.

Од полицијата известија и дека во 22.30 часот на подрачјето на Кисела Вода, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода Ф.П.(35) од Скопје, затоа што кај него била пронајдена и одземена марихуана. По целосно документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок.

Вчера, во 16.00 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода И.С.(39) од Куманово, затоа што кај него биле пронајдени и одземени прашкаста материја и дигитална вага. И.С. бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе следува соодветна пријава.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе