Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Се испитува дали полицаецот или криумичарот пукал од пиштолот на МВР со кој е убиена мигрантката во Гевгелија

Одделението за истражување и гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на затворската полиција при Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, испитува дали полицаецот или криумичарот го испукал куршумот кој усмрти мигрант во Гевгелија. Обвинителството кажа дека се дадени повеќе наредби за вештачење.

„Со цел да се испита одговорноста на полицискиот службеник формира предмет и донесе Наредба за вештачење на папиларните линии на службениот пиштол, како и на други траги врз основа на кои ќе се утврди кој го испукал куршумот со кој е предизвикана смртта кај мигрантката“, велат од Обвинителството.

Според информациите, пиштолот од кој е испукан куршумот е службен на полицаецот кој се обидел да ги сопре двајцата криумичари додека тие бегале. Тие се степале со него, па во турканицата имало пукање. Куршумот погоди млада мигрантка која почина.

Вчера и МВР излегоа со информација за настанот.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе