Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Шаќири: Потребно е да достигнеме повисоки стандарди во високото образование и научно – истражувачката дејност

Државата има потреба од ажурирање и доследно применување на Стратегијата за образование, што ќе придонесе за квалитетно и современо образование на високообразовните институции и подобрување на научно – истражувачката дејност во земјава. Притоа, заедно треба да се стремиме и кон обезбедување на квалитетен кадар, кој во иднина ќе продолжи да ги имплементира новите стандарди во овие дејности. Ова го истакна министерот за образование и наука Јетон Шаќири на координативниот состанок во организација на Националниот совет за високо образование и научно – истражувачка дејност.

-За да обезбедиме квалитет во високото образование и научно-истражувачката дејност, неопходно е да има добра координација и честа комуникација помеѓу сите учесници во развојот на оваа наша заедничка визија. Мораме да градиме кохерентен однос, за да можеме да го извлечеме максимумот и да се доближуваме кон добрите европски и светски практики и искуства, изјави министерот.

Министерството за образование и наука, рече Шаќири, стои на располагање и како и секогаш сме подготвени да ги разгледаме сите предлози кои вие ги имате за тоа како да го подобриме високото образование во земјава, а со тоа и да го подобриме и рангирањето на нашите високообразовни институции на светските листи.

На состанокот, покрај претседателот на Националниот совет за високо образование и научно истражувачка дејност, проф. д-р Тодор Серафимовски, присуствуваа и претседателот на одборот за акредитација проф. д-р Татјана Стојановска Иванова, директорот на Агенцијата за квалитет во високото образование проф. д-р Агим Рушити, и претседателот на интеруниверзитетската конференција проф. Абдулменаф Беџети и членови на институциите.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе