Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Ковачевски: Владата има зголемена поддршка во Собранието, опозицијата никогаш немаше 61 пратеник

Прашањето за предвремени избори е веќе затворено и нашата држава ќе има редовни парламентарни избори и редовни претседателски избори, рече премиерот Димитар Ковачевски во гостувањето во Сител телевизија одговарајќи на новинарско прашање. Тој додаде дека прво ќе има редовни претседателски избори во 2024 година, а потоа и парламентарни избори согласно со законските рокови.

– Опозицијата во неколку наврати најавуваше дека имаат 61 пратеник во Собранието за оваа Влада да не продолжи со својата работа, а тоа го најавува за во декември, за во јануари до средина на февруари, на крај по реконструкцијата на Владата сите се уверивме дека Владата има зголемена поддршка во Собранието, зголемено парламентарно мнозинство од 65 пратеници со што може да се зголеми ефикасноста на Собранието, да одлучува во однос на најважните прашања коишто се однесуваат на реформите во државата справувањето со економската и енергетската криза. Истото тоа се однесува и на сите коалициони партнери во Владата, јас не би ги коментирал интерните кампањи коишто се водат во ДУИ со оглед на тоа што партијата поминува низ своја интерна кампања и често пати и слоганите коишто се користат се креативни, меѓу тоа тие се во насока и со цел на внатрешно екипирање на нивната политичка партија, рече Ковачевски.

Тој додаде дека државата ќе има технички премиер пред крајот на идната година, односно кога предизборно ќе се формира техничка Влада.

– Во однос на тоа кој ќе биде техничкиот премиер, тоа е нешто што не е ново, бидејќи добро и вие се сеќавате и сите наши граѓани и политичари дека на прес-конференција по изборите во 2020 година претседателот, тогашниот претседател на СДСМ и мандатар господинот Заев и претседателот на ДУИ објавија договор за формирање на коалициона влада предводена од СДСМ и коалиционите партнери и ДУИ на којашто еден дел од договорот беше дека на последните 100 дена од Владата ќе има технички премиер кој што ќе биде Албанец, заклучи Ковачевски.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе