Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис

СДСМ: Следува историско покачување на пензиите од 8,4 отсто за сите 330.000 пензионери

СДСМ се грижи за пензионерите, обезбедува континуиран раст на пензиите, истакнуваат од партијата на власт.

Со мартовската пензија, како што појаснуваат, следува историско зголемување на пензиите од 8,4 отсто за сите 330.000 пензионери.

„Просечната пензија од 17.666 ќе се зголеми на 19.150 денари. Преку одговорните и ефикасни политики, Владата предводена од СДСМ за само една година, од март 2022 до март 2023, ги зголеми пензиите 18 отсто, што никогаш досега не се случило. Благодарение на новата методологија за усогласување, со која пензиите двапати годишно се усогласуваат со растот на трошоците на живот и растот на просечната плата, се обезбедува континуиран раст на пензиските примања“, додаваат од СДСМ.

Владата и институциите предводени од СДСМ, се додава во пишаната информација, продолжуваат со грижа за највозрасните граѓани, кои треба достоинствено да живеат во своите пензионерски денови.