Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаВо тренд...

Во пресрет на Извештајот од 2022, во Собранието сѐ уште се разгледува годишниот Извештај на Народниот правобранител за 2021 година

„Се надевам дека Собранието ќе го разгледа на време Извештајот за 2022 година, со оглед дека со овој извештај, за 2021 година се доцни иако е готов уште во април 2022. Се надевам дека матичните комисии и Собранието навреме ќе го разгледа за да може да се реагира на претставките на Народниот правобранител“, изјави Народниот правобранител Насер Зибери на почетокот на седница на Собранието, пред отворање на расправата за Извештајот за 2021.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, потсети дека доцнењето е пред сѐ поради доцнењето на Матичните комисии, како и блокадите на Собранието од ВМРО-ДПМНЕ.

Во Годишен извештај на Народниот правобранител за степенот на обезбедувањето, почитување, унапредување и заштита на човековите слободи и права за 2021 се наведува дека претставките на граѓаните се однесувале на обезбедување промена на документи за лична идентификација, остварување на правото на надоместок на помош и нега од друго лице, најголемиот број од претставките се однесувале на областа правосудство, од кои скоро една третина на работата на извршителите, бил зголемен бројот на примени претставки во областа детски правa и тоа во сите сегменти, посебно во делот на остварување на правото на образование, по воведувањето на новата концепција за основно образование која предвидуваше замена на хартиените со дигитални учебници, како и за проблемите со обезбедувањето на лични и образовни асистенти како поддршка на учениците со попреченост кои се инклузирани во општинските основни училишта.

Претставки се поднесувале и во областите здравствена заштита, недискриминација, пензиско и инвалидско осигурување, полициските постапувања. пренатрупаност во одделни затвори, посебно во затворените одделенија, со што автоматски условите за престој повторно станаа нехумани/супстандардни. Ситуацијата посебно е алармантна во затворениот дел на Казнено поправниот дом Идризово, особено во т.н. „амбуланта“ и крило седум. Голем проблем за осудените лица и понатаму е здравствената заштита, а не изостанаа и претставки од осудени лица кои се однесуваат на користењето на погодностите.

Од вкупно 3.075 предмети, примени/заведени во 2021 година, Народниот правобранител покренал постапка по 2085 или 67,80% претставки, по 655 или 21,30% претставки не покренал постапка.

Расправата за Извештајот на Народниот правобранител за 2021 на 71 седница во Собранието е во тек.

извор: Civilmedia.mk

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе