15.8 C
Скопје
18. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАМАКЕДОНИЈА

За прв пат во Македонија извршена трансплатација на црн дроб – докторите и медицинскиот персонал ќе добијат плакети

Утре во 10:30 часот, во Свечената сала на Владата на Република Северна Македонија ќе се одржи настан по повод првата извршена трансплантација на црн дроб, кој со воведно обраќање ќе го отвори претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски.

На настанот ќе присуствуваат доктори и медицински персонал кои учествуваа во трансплантацијата, на кои свечено ќе им бидат доделени персонализирани благодарници (плакети), како и пациентот на кој му е трансплантиран црн дроб.