Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаВо тренд...

Несериозна, антиевропска и антиамериканска е идејата за заедница на албанските општини, вели Ковачевски

Предлогот за заедница на албански општини е несериозна идеја, посочи премиерот Димитар Ковачевски откога партијата Алтернатива предложи обединување на партиите на Албанците. Тоа тие што го заговараат се неинформирани или не ги разгледале добро договорите што ги решаваат идентитетските прашања на Балканот, смета премиерот Ковачевски.

„Се работи за несериозна идеа, првин односите во нашата држава се решени со Охридскиот рамковен договор, кој го потпишаа сите претставници на политички парти, и на Македонците и на Албанците. Гаранција се и САД и ЕУ. Врз основа на тој договор Македонија претставува пример за соживот и пример за остварување на правата на сите етнички заедници, во нашата држава институциите за заштита на правата на помалите заедници се на највисоко ниво во споредба со сите други држави во Европа. Сметам дека овој предлог е неприфатлив и несериозен“, вели тој.

Според него, ние сме земја што преговара со ЕУ додека безбедноста на нашата држава по 2001 година е на толку високо ниво, што таквиот предлог е и неевропски и неамерикански“, вели тој.

Претходно, од партијата Алтернатива имаше повик за обединување на партиите на Албанците за идно барање за формирање заедница на албански општини по примерот на барањето на Србите во Косово за формирање заедница на српски општини.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе