34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Казнети 185 пијани возачи изминатата вечер

Во текот на изминатата вечер (25/26.02.2023) во периодот од 22.00 до 04.00 часот спроведена е акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на Република Северна Македонија, при што санкционирани се 185 возачи.

Од нив 38 на територија на СВР Скопје, 35 на територија на СВР Куманово, 20 на територија на СВР Тетово…

За време на контролата биле санкционирани и 178 други видови на прекршоци.

МВР апелира до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесат за побезбедни патишта.