Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнисТОП ВЕСТИ

Добиваат големи субвенции за струјата, а за 30 отсто поевтинија и нафтените деривати – Зошто компаниите ги заддржаа високите цени на производите?

Одредени компании и натаму ги држат цените многу повисоки од минатата година, иако државата односно граѓаните им плаќаат субвенционирана струја, а во меѓувреме и цената на нафтата е намалена за повеќе од 30 отсто од времето кога кризата беше во полн ек.

Според познавачите можеби високите профити и брзата заработка на одредени компании се причината за екстремно високите цени на основните прехранбени производи, но донекаде причината е и слабата конкуренција на производите.

Министерот за економија Крешник Бектеши најави дека од 1 март ќе ја замрзне цената на белиот и полубелиот леб и ќе изнесува 33 денари.

Проблемот сепак не е само цената на лебот, туку и многу други основни продукти.

Одлуката за замрзнување, според најавите, ќе се донесе на владината седница во вторник, за кога ќе треба да се донесе и конечна одлука околу укинувањето на субвенционираната струја за што тој достави предлог одлука која во моментов ја разгледуваат правни експерти, а за која е убеден дека ќе мине и како единствена дилема е дали ќе стапи на сила од 1 март или од 1 април.

Во моментов околу 200 комании користат поволна цена на струјата односно 80 евра за мегават час, другото го плаќаме ние граѓаните преку буџетот. Истовремено цените на нафтените деривати во земјава драстично се намалија, па така наместо 115-120 денари од литар дизел, сега истиот се продава за 77 денари по литар.

Конкуренција ќе ги сруши монополските цени

Познавачите велат дека во следниов период ќе бидеме сведоци како никнуваат голем број на бизниси и брендови кои ќе понудат драстично пониски цени, а истовремено ќе прават профит, со што би можел да се сруши монополот на одредени компании врз основните прехранбени , но и луксузни производи и услуги во земјава кои минатата година драстично ги поскапија цените.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе