Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаТОП ВЕСТИ

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ е во заложништво на Левица и како да има синдром на напуштена љубовница

ВМРО-ДПМНЕ заради своите популистички и антизападни политики е се повеќе она што наликува на заложник на политичката партија Левица и секое утро се натпреварувате кој ќе има повеќе националистички и популистички изјави во десниот спектар од гласачкото тело, порача претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски на вечерашната собраниска седица, додавајќи дека ВМРО-ДПМНЕ има синдром на „напуштена љубовница“.

„Кога имате јасна програма за интеграција на државата во ЕУ, кога имате јасна програма за членство во НАТО, кога имате јасно единство со коалициските партнери за одобрување на преговарачка рамка што вие од ВМРО-ДПМНЕ не ја поддржавте, кога имате јасна согласност од коалициските партнери за потпишување на договорот за Фронтеск на македонски јазик кој што вие исто така не го гласавте, тука станува јасно дека не е некој некому заложник, туку дека тие имаат исти програмски определби“ порача Ковачевски.

Претседателот Ковачевски се осврна на периодот од неговото експозе во Собранието како мандатар, па се до денес, набројувајќи ги сите реализирани цели.

„Денес имаме зголемена минимална плата, зголемена просечна плата, обезбедена електрична енергија, обезбедено парно, највисоки субвенции и откупни цени на сите земјоделски производи и ниту еден протест на земјоделците“ посочи Ковачевски во Собранието.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе