Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Зацврстувањето на про-европското мнозинство ќе и’ помогне на Владата полесно да се справува со блокадите испорачани од деструктивната опозиција

Зајакнувањето на мнозинството кое ја дава поддршката на Владата носи многу позитивни промени за државата и владата, особено што сега многу полесно ќе бидат надминувани пречките и блокадите од деструктивната опозиција која беше најголем кочничар за време на корона-вирус кризата, енергетската криза и последиците од војната во Украина врз економијата.

– За мене, оваа реконструкција на Владата не е мотивирана од имиња и презимиња. Денешните одлуки не се мотивирани од тесно-партиски интереси на ниту една партија во Владата, сегашните или идните. За мене, овие одлуки не се врзани и не смеат да бидат поврзани со желбите, мотивите и барањата на било кое партиско раководство. Денес ние сите носиме одлука дали и како ќе останеме на единствениот пат на државата.Дали ќе останеме на патот на прогресот, дали ќе останеме на патот на развојот, на стабилноста и извесноста, на економијата, на енергетиката, на животниот стандард и безбедноста на граѓаните. Или, како што сакаат дел од внатрешните и надворешните негативни фактори, да ја втурнеме државата во нова криза, нестабилност, непредвидливост и неред, изјави денеска од Парламентот, премиерот Димитар Ковачевски.

Според познавачите ваквото проширување на мнозинството е знак дека се трасира патот кон собирање на 80 пратеници на контото за Уставните измени со кои Македонија ќе го продолжи европскиот пат.

Зајакнувањето на мнозинството ќе биде добро и за носењето на важни одлуки поврзани со економијата и за справување со економската криза која трае извесен период.

Додека владината коалиција се зацврстува со нови 8 пратеници на Алијанса, во опозиција заминува Алтернатива, но и Павле Трајанов кој долго време праќаше сигнали за таков чекор.

Коалиција за Европски фронт

Изминатиот период се почесто се зборува за коалиција за европски фронт создадена од прогресивните сили во Македонија, која ќе ја движи земјата низ преговорите за членство кон ЕУ се до целосно зачленување на Македонија во Унијата.

Тоа би значело заеднички настап на СДСМ, ДУИ, Алијанса и целокупната коалиција на идните редовни парламентарни избори кои би се оддржале пролетта или летото во 2024-та година.

Дали тоа ќе значи и можен заеднички настап на идните парламентарни избори на актуелното мнозинство кое би било поддржано и од други партии кои имаат про-европски гледишта наспроти анти-западните сили, останува да видиме.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе