Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Џамбаски: Бугарските клубови се палат, Бугарите во Македонија се напаѓаат поради нивното самоопределување

Бугарските клубови се палат, напаѓаат, пукаат во израз на национална омраза, Бугарите во Македонија се напаѓаат поради нивното национално самоопределување, класичен криминал, пишува на социјалните мрежи бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски.

„После секое вакво злосторство од омраза врз Бугарите во Македонија, самата РСМ бара лажен изговор за да игра пинг-понг. Измислуваат нешто, им плаќаат на Евреите во Софија, ЕП, ЕК и лажните бриселски „медиуми“ да плукаат. А потоа велат „момци, ајде да живееме заедно“, пишува Џамбаски.

„Многу е едноставно, непочитувани Бугари во Скопје:
1. Веднаш, без објаснување, Бугарите се внесуваат во Македонија во Повелбата на РСМ, како „државотворен“ народ во РСМ;
2. Престанете да ги следите наредбите од Белград и Москва, за антибугарски провокации и политика;
3. Престанете да ги напаѓате Бугарите и Бугарските здруженија во Македонија и да ја напуштите Бугарија;
4. Престанете да ја крадете бугарската историја;
5. Ќе престанете да го употребувате јазикот на омраза кон Бугарија и Бугарите,
6. Ги отстранувате сите навредливи знаци и знаци навредливи за бугарската национална чест, и тоа е готово. Ајде да маршираме“, додава Џамбаски во напишаното на социјалните мрежи.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе