Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Трикови кои мора да ги знаете: Како во маркет да препознаете дали храната е навистина свежа

Многумина од нас не знаат дека кога купуваат намирници, некои се навистина свежи, додека други се пред истекување.

Иако многу намирници имаат рок на траење, можеме да процениме дали се свежи или не ако ги погледнеме самите производи. Можеби не сте знаеле правилно да препознаете дали одредени производи се свежи, но крајно време е да научите.

Веќе на пазарот можете да проверите кои производи се посвежи од другите, додека кај некои сепак треба да почекате додека не стигнете дома.

Јајца
Врз основа на изгледот на самите јајца не можеме веднаш да утврдиме дали се свежи или не, па останува да му веруваме на датумот на пакувањето или само на зборот на продавачите од пазарот.

Кога јајцата ќе се скршат, јасно можеме да погодиме кое јајце е скапано од мирисот, но дали го знаевте следниов трик?

Јајце што е свежо, кога ќе се скрши, жолчката ќе му стои на средина на белката. Од друга страна, јајцето што не е толку свежо е такво што кога ќе се скрши, жолчката му бега секогаш лево или десно до крај. Така знаете кои јајца се посвежи.

Авокадо
Можете да го оцените ова овошје на пазарот. Погледнете ја неговата „опашка“, па обидете се да ја „симнете“, ако можете лесно, тоа значи дека авокадото е свежо. Ако „опашката“ тешко се вади, тоа значи дека плодот се уште не е зрел, па почекајте уште малку или изберете друг.

Тиква
За да дознаете колку е добра тиквата што ја држите, допрете ја и слушнете го звукот. Ако звучи како да е празен внатре, овој производ вреди да се купи. Однадвор, треба да изгледа цврсто.

Риба
Секогаш проверувајте ја текстурата на свежата риба. Притиснете го нејзиното тело надолу со прстот. По ова месото треба да се врати во претходната форма, а вагата да биде цврста и затегната. Исто така, не заборавајте да погледнете во очите на рибата, тие треба да бидат без бела обвивка и да не се вдлабнати во главата.

Пилешко
При изборот на пилешко, изберете парчиња кои немаат многу течност околу себе. Ако извадите замрзнато пилешко од замрзнувачот и има многу мраз околу производот како пилешкото да лежи во замрзната вода, тоа месо повеќе не е безбедно за јадење. Исто така, избегнувајте пилешко месо чија кожа е премногу црвена.

Кокосово масло
Лесно е да се открие присуството на нечистотии во кокосовото масло. Ставете го во фрижидер 30 минути. Кокосовото масло ќе стане цврсто, а другите масла кои содржат штетни материи ќе се одвојат и ќе се појават како посебен слој.

Кромид
Земете го кромидот и проверете како изгледа под првиот слој на кожата. Ако видите дамки кои изгледаат како кората да избледела, тоа значи дека има мувла на кромидот. Подобро е да не го купувате овој зеленчук.

Лимон
Лесно е да се одреди зрелоста на лимонот на прв поглед. Бујната жолта боја и мазноста на кожата се знаци по кои можете да препознаете дека плодот е зрел. Бледожолтата боја и зеленикавата нијанса значат дека е подобро да не се купуваат лимони.

Кафе
На љубителите на кафе им се советува да не купуваат мелено кафе бидејќи овој производ кој го сакаат многу луѓе често се расипува. Тешко е да се каже точно што има во овој прав. Во меленото кафе може да се додадат разни пуканки во прав и струготини. За да го избегнете ова, можете да купите зрна кафе и сами да ги сомелете за секогаш да имате докажан и чист утрински пијалок.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе