Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Зошто мажите живеат пократко од жените: Ова може да биде причината

Во просек, мажите живеат неколку години пократко од жените – но не е познато зошто. Сега се анализира влијанието на Y-хромозомот, кој кај некои мажи исчезнува со возраста, ги прави поподложни на болести и можеби им го скратува животот.

Според германскиот завод за статистика, очекуваниот животен век на мажите и жените постојано се зголемува во последните неколку децении, но останува една разлика: мажите сè уште умираат во просек околу пет години порано од жените.

Слично е во целиот свет. Можна причина за ова може да биде Y-хромозомот. Таканаречените Х-хромозоми и Y-хромозоми се дел од генетските информации во клетките на нашето тело. Жените обично имаат два Х-хромозоми во нивните клетки, додека мажите имаат еден Х-хромозом и еден Y-хромозом.

„Машкиот“ хромозом е значително помал од Х-хромозомот и обезбедува развој на машки полови карактеристики во ембрионот.

Меѓутоа, со стареењето, за време на клеточната делба, Y-хромозомот може да исчезне. Ова веќе некое време е познато во професионалните кругови. Таа мутација не е сосема безопасна, објаснува кардиологот Андреас Кајер, кој ја истражува оваа тема во Универзитетската болница во Франкфурт:

„Во последните две-три години имаше студии кои покажаа дека со губењето на овој хромозом се јавуваат кардиоваскуларни заболувања, Алцхајмерова болест, дијабетес, како и класичната болест на макуларна дегенерација поврзана со возраста, т.е. благо губење на видот. , се појавуваат почесто. е прашањето: Како е тоа можно?

Крвните клетки се особено погодени
Губењето на Y-хромозомот се случува првенствено во клетките кои формираат крв, кои произведуваат милијарди крвни зрнца во коскената срцевина секој ден, објаснува Кајер. Ако таква матична клетка го изгуби својот Y-хромозом, нема да го имаат ниту сите нејзини потомци, а често таквите клетки произведуваат уште повеќе нови крвни клетки од другите.

Според Кајер, околу 40 отсто од мажите постари од 70 години се погодени од оваа мутација, додека тоа е само околу пет отсто од 45-годишниците. Сепак, не сите крвни матични клетки го губат Y-хромозомот – наместо тоа, се создава таканаречен мозаик од клетки со различни форми на генетски информации.

Асоцијација со проблеми со срцето
Истражувачкиот тим предводен од овој кардиолог сега би сакал да открие кои промени во овие клетки се резултат на недостатокот на Y-хромозомот. Бидејќи вклучувањето или исклучувањето на гените може да предизвика патолошки процеси во телото.

Научниците редовно испитуваат примероци од крв од постари машки пациенти со проблеми со срцето и бараат клетки без Y-хромозом. Се покажа дека крвните клетки без Y-хромозом се значително почести кај мажите со срцеви заболувања отколку кај здравите мажи.

Промени во органите
Во експериментите врз животни, истражувачка група во САД веќе успеа да ја покаже важната улога на Y-хромозомот во здравјето. Крвните клетки без Y-хромозоми кај животните предизвикаа воспалителни процеси – не само во срцето, туку и во белите дробови и бубрезите.

Резултатот е: ткивото се менува во таканаречена фиброза, ткиво кое се згуснува и стврднува како лузна. Ваквите лузни го прават срцето потешко и помалку способно да пумпа, вели Кајер.

Сè уште не е дефинитивно разјаснето дали ова откритие може да се примени на луѓето.

Но, клетките од пациентите во Универзитетската болница во Франкфурт, исто така, произвеле повеќе супстанции кои предизвикуваат воспаление: „Затоа, веруваме дека резултатите од истражувањето на глувците може да се применат и на луѓето“.

Сè уште нема терапија
Не постои терапија за последиците од недостаток на Y-хромозом. Исто така, не е познато дали губењето на Y-хромозомот може да се спречи.

Но, постојат одредени животни навики кои поттикнуваат губење на Y-хромозомот. Кардиологот Кајер затоа им препорачува на мажите да бидат физички активни, да не пушат и да избегнуваат стрес.

Тимот од Франкфурт се надева дека ќе ги открие понатамошните последици од дефицитот на Y-хромозомот во телото и ќе може да развие терапии против здравствените проблеми поврзани со него.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе