Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Дали сте меѓу нив? – 4 зодијаци кои ќе започнат ново животно поглавје во февруари

4 зодијаци кои треба да започнат ново животно поглавје во февруари. Дали сте меѓу нив?

Бик
Излеговте од сувиот јануари со пари во џеб, Бик, и сфативте дека финансискиот февруари е всушност она што ви треба. Ви беше лесно, избирајќи го најдоброто од сè и не се грижите за сметката. Повлекување, полнење, нарачување за да го задоволите секој ваш каприц. Се опкружувате со работи и луѓе со висок квалитет, па не мора да се грижите дали нешто ќе излезе од мода. Но, има нешто во овој месец што ве тера да го преиспитате овој начин на живеење. Имате око на нешто што е надвор од вашиот финансиски дофат. Нешто што вреди малку самопожртвуваност, воздржаност и решителност. Тоа може да биде нов автомобил, куќа, скапо патување, нешто што ќе ја одбележи пресвртницата што штотуку сте ја достигнале, начин да ја покажете новооткриената зрелост што ја чувствувате внатре. Можеби сакате навистина да се почестите себеси за целата напорна работа што сте ја вложиле во вашата кариера, или можеби навистина сакате да одите над и подалеку за таа посебна личност во вашиот живот. Какво и да е тоа купување, Бик, ги смачкавте бројките и знајте кои намалувања треба да се направат. Среќа за вас, наградата на која гледате вреди да се префрлите на домашно кафе. Сигурно, каков и да е луксузен начин на кој го подготвувате вашиот, е подобар од било што во пластична или картонска чаша. Запомнете го ова како ваша мантра за месецот: и штедувањето може да биде луксузно.

Близнаци
Вашето ново поглавје од животот е поврзано со намерата, Близнаци. Зимата ви покажа колку може да биде исцрпувачки тој ваш напорен распоред. И додека никогаш не би можеле да станете целосно домашно тело, овој месец ќе се запрашате каде навистина ве води сето ова трчање и свиткување наназад. Ќе се сеќавате на моменти кога на ум имавте цел кон која се насочуваше целата ваша енергија, кога дружењето повеќе ве наполни отколку што ве исцрпуваше. Ќе ги разгледате добро работите на кои сте го трошеле вашето време и ќе сфатите дека тие не ви служат на овој постар, помудар вас на истиот начин како порано. Така, ќе го земете вашиот календар, Близнаци и сите ваши пенкала во боја и ќе му дадете на вашиот живот ремонт што го заслужува. Знаете, со само еден месец доцна, има уште многу година до крајот – сè уште е доволно рано за да го поставите тонот што ви треба со правење избори што ќе ве доближат до работите и луѓето што ги сакате оваа година. Вашата мантра за месецот е: вашето време е драгоцено. Само запомнете дека вие целосно контролирате како го трошите. Обврската повеќе не е вашата северна ѕвезда.

Вага
Вага, вашето ново поглавје од животот е за самопотврдување надвор од работното место. Сте го поминале целиот живот проверувајќи го секое поле, правејќи се што треба да направите за да бидете самодоволен, независен и продуктивен член на општеството. Се појавивте рано, останавте доцна, се вмреживте. Никој не можеше да те обвини за примор. Но, некој аспект од вашиот професионален живот не ви дозволи да заблескате колку што сакате, и време е сето тоа да го ставите во перспектива. Не секој аспект од вашата моментална ситуација е одраз на вашите перформанси и време е да ги препознаете работите кои се надвор од вашата контрола. На пример, глобалната економија. И додека никој не би ви замерувал што ги гледате ТВ-емисиите во боја на рози за дваесет и нешто луѓе кои го водат светот по една промоција, дел од вас треба да признае дека тоа обично не се градат кариерите. Треба да бидете љубезни кон себе и да запомните дека вашата вредност како човечко суштество не зависи само од вашето вработување. Посветете малку време и енергија во многуте вештини и таленти што ги имате, а кои моментално не создаваат никаков приход. Одете на час по сликање или керамика, направете нова плејлиста, креирајте нов рецепт од што и да најдете во фрижидерот. Оддалечете се од е-поштата и користете ги рацете на поинаков начин за промена. Вашата мантра за месецот е: Јас не живеам за да работам, работам за да живеам.

Водолија
Водолија, ќе се впуштите во лов на богатство. Новото животно поглавје што треба да го започнете се однесува на малите нешта, малите задоволства што ви носат радост и удобност. Ова се работи кои обично не си ги дозволувате од страв да бидете себични или несериозни или расипнички. Но, после сè што сте им дале на другите во изминатите неколку месеци, треба да погледнете навнатре и да ги нахраните многуте глад што ќе ги откриете во себе. Единствениот начин на кој ќе можете да продолжите да го правите она што го правите за светот е ако редовно ги полните тие батерии. Затоа, купете го тој производ за нега што отсекогаш сте сакале да го пробате, запалете ја свеќата од 20 долари, пријавете се на тој час по танц и почестете се со таа суши вечера. Но, запомнете ги и помалите, секојдневни работи. Не брзајте во текот на денот – одвојте 20-30 минути наутро за да прочитате книга, да слушате подкаст, да пиете топла шолја чај. Планирајте попладневна прошетка. Наполнете ја кадата кога ќе се вратите дома навечер. Одвиткајте го тоа парче чоколадо после вечерата. Одбијте ги плановите кога не се чувствувате за тоа. Вашата мантра за овој месец е: Имам дозвола да се грижам.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе