Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Подобро образование за учениците – Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Министерството за образование и наука потпишаа меморандуми за разбирање

СКОПЈЕ, 1 февруари 2023 – Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Килијан Вал и министерот за образование и наука Јетон Шаќири, денеска потпишаа два договори за подобрување на интегрираното образование за ученици од различни заедници во земјата.

„Создаваме рамка за соработка во интегрираното образование и интеркултурализмот како дел од заедничките напори за подобрување на квалитетот на образованието за сите,“ рече Вал.
„Нашите заеднички проекти со Министерството обезбедуваат единствена можност за учениците кои учат на различни јазици да работат заедно, подобрувајќи ја социјалната кохезија во Северна Македонија.“

Активностите во договорите, Меморандуми за разбирање, се очекува да вклучат грантови за училиштата ширум земјата за наставни часови заеднички спроведени помеѓу партнерски училишта кои користат различни наставни јазици, како и продолжување на поддршката на Мисијата за двојазични часови за средношколци во Скопје, што исто така е дел од иницијативата на Град Скопје во одредени училишта.

„Министерството за образование и наука е посветено во промовирањето на квалитетно образование и неопходни реформи на сите нивоа: во основното, средното и во високото образование. Во нашиот контекст, клучен аспект има и мултикултурното и мултијазичното потекло на нашите ученици и заедници. Мора да го негуваме и промовираме ова како вредност, што всушност и е. Ја цениме соработката со ОБСЕ, од која многу ученици имаат директни придобивки,“ рече министерот Шаќири.

Договорите потпишани денеска се базираат на две програми коишто Мисијата ги поддржува речиси една деценија за помош на Северна Македонија во зајакнувањето на социјалната кохезија и интегрираното образование. Првата е пилот-програмата иницирана од Град Скопје во 2018 година за двојазична настава за средношколци. Втората е проектот „Градиме нови мостови“ кој првично обезбедуваше грантови за заеднички воннаставни активности за ученици на различни јазици, а сега ќе обезбедува грантови за училиштата за заедничка настава за ученици на различни јазици. Овие програми веќе им помогнаа на повеќе од 35.000 ученици и наставници од различни заедници во Северна Македонија.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе