Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнис

Обрнете внимание: Речиси 40 проценти од онлајн продавниците користат манипулативни техники

Речиси 40 отсто од онлајн продавниците користат манипулативни техники за да ги наведат потрошувачите да донесуваат одлуки кои не се во нивен најдобар интерес, покажува истражувањето спроведено од Комисијата и националните тела за заштита на потрошувачите од 23 земји-членки на ЕУ, како и Норвешка и Исланд.

„Нашето истражување покажа дека речиси 40 отсто од онлајн продавниците се потпираат на различни манипулации за да ги измамат потрошувачите или да ги искористат нивните слаби точки. Овој пристап очигледно е против заштитата на потрошувачите и е неточен“, рече комесарот за правда Дидие Рејндерс.

Рејндерс додава дека земјите-членки на ЕУ имаат сигурни алатки кои можат да се користат за решавање на ваквите проблеми и ги повикува националните власти да ги искористат своите овластувања и да преземат мерки против таквите практики.

Истражувањето опфатило 399 онлајн продавници кои нудат различни производи, од текстил до електроника. Посебно внимание се посветува на таканаречените „форми на заблуда“.

Ова се три типа на манипулативни техники кои се користат за да се поттикнат потрошувачите да донесуваат одлуки кои можеби не се во нивен најдобар интерес. Тоа се: лажни одбројувања, кои имплицираат дека има рок за купување на некои производи. Оваа практика е забележана во 42 онлајн продавници.

Друга манипулативна техника, пронајдена во 54 онлајн продавници, се состои во насочување на потрошувачите кон некои одлуки – од претплати до поскапи производи или поскапа испорака – користејќи техники како визуелен дизајн и избор на фрази.

И третата манипулативна техника, снимена во 70 онлајн продавници, е целосно или делумно криење на важни информации како што се трошоците за испорака, составот на производите и постоењето на поевтини селекции. Во 23 продавници, информациите беа задржани за да се поттикнат потрошувачите да се согласат на претплата.

Истражувањето опфати 102 апликации на прегледани онлајн продавници. Најмалку една погрешна шема е пронајдена во 27 апликации.

Комисијата наведува дека националните власти на земјите-членки ќе контактираат со трговците каде што се откриени манипулативни практики и ќе побараат од нив да ги отстранат проблемите на нивните веб-страници. Доколку има потреба ќе преземат дополнителни мерки согласно националните процедури.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе