Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Костадиновска-Стојчевска: Културата е скапа, некултурата е уште поскапа

Капитални инвестиции во културата не се оние ако инвестирате во театар чии темели се потонати во вода, изградба на споменици на кои ќе се плашите да им го изговорите името, или ако го преслечето минатото. Тоа е скрнавење а не инвестиција, рече министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска на денешниот панел насловен „Капитални и инфраструктурни проекти за подобар квалитет на живот и развој на културата во услови на криза“ како дел од владината годишна конференција „Година на нови можности“, што денеска и утре се одржува во хотелот „Александар палас“.

Според Костадиновска-Стојчевска влогот во културата е влог во нашата потпора а бенефитот во културата не се мери само како економски бенефит.

„Ако знаеме дека во најкризните времиња во историјата се создадени најголемите уметнички дела, јасно е дека капиталните инвестиции во културата треба да се гледаат во поширок контекст, и влогот во т.н жива култура и уметничкиот капацитет е многу важен. Дали на нашите великани Конески, Рацин, Мисирков, им биле потребни капитални инвестиции за да творат, или пак на Личеноски, Мазев, Чемерески да сликаат? Секако дека за креативниот капитал не се потребни некакви грандиозни инвестиции“. рече Костадиновска-Стојческа.

Министерката смета дека мора да се ослободиме од стиропорот и невкусот и да се ориентираме кон живата култура.

„Нашата заложба која е приоритет на оваа Влада за културата, се инвестиции во живата култура. Секако, инвестираме во реставрација на спомениците на културата како Ангелот од Курбиново, спомениците на НОБ, дигитализација на архивите на Институтот за македонски јазик. За нас е важно да градиме простор со љубов, во кој ќе живее нашето вчера, денес и утре. Иако живееме во криза, мора да инвестираме, бидејќи културата е скапа, но не културата е уште поскапа“., истакна министерката за култура.

Панелот „Капитални и инфраструктурни проекти за подобар квалитет на живот и развој на културата во услови на криза“ на кој се разговара за капиталните инфраструктирни инвестиции, но и за достигнувањата и плановите, како и остварените и планирани капитални инвестиции во образованието, културата и животната средина, е во тек.

А. Василевска

извор Новатв.мк

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе